Скарлатина у дитини — симптоми, лікування, профілактика

Скарлатина у дитини Здоров'я

Виникнути скарлатина може у будь-кого, але найбільш часто вона вражає діток 2-10 років. Немовлята завдяки материнському імунітету нею хворіють дуже рідко. Викликає дану хворобу бактеріальна інфекція. Її збудником є особливий вид стрептокока, який після потрапляння в організм виробляє отруйну речовину, що має назву ерітротоксин. Він викликає особливі зміни, які проявляються певними симптомами, притаманними саме скарлатині. До цієї токсичної речовини, а не до самого стрептокока, організм і виробляє стійкий імунітет. В результаті повторне виникнення скарлатини стає малоймовірним.

Взагалі скарлатина дуже давнє захворювання, через схожість деяких симптомів, раніше її нерідко плутали з кором та краснухою. За часів Гіппократа її вважали смертельно небезпечною. Сьогодні важких ускладнень, а тим більше летальних результатів, від скарлатини практично не буває, вони можливі лише при ігноруванні і повній відсутності лікування. З усім тим, її продовжують вважати досить серйозною хворобою.

Де можна заразитися скарлатиною

Багатьох тат і мам хвилює, чи заразна скарлатина, на це питання можна однозначно відповісти — так і навіть дуже. Стрептокок в організм потрапляє головним чином повітряно-крапельним шляхом (статися це може під час розмови, при кашлі, чханні, поцілунку і т.п.). Рідше зараження може відбуватися через одяг, брудні іграшки, предмети побуту і навіть продукти харчування, іноді через ранки, поранення і т.п. Джерелом інфекції є хворий, причому не тільки на скарлатину, а й інші варіантами стрептококової інфекції (наприклад, ангіною), а також здоровий носій даної бактерії.

Читайте також: Дієта Dash – ефект і загальні принципи

Хворий стає заразним з першого дня хвороби, однак найбільш висока ймовірність передачі інфекції під час гострого періоду. Також дитина може бути носієм бактерії ще місяць після хвороби, а іноді навіть довше, особливо якщо у неї спостерігається запалення зіву і носоглотки і ускладнення з гнійними виділеннями.

Імовірність виникнення скарлатини у дітей, які відвідують дитсадки, гуртки і школи набагато вище (приблизно в 3-4 рази), ніж у тих, хто виховується вдома. Основні причини скарлатини в дитячих установах — це, насамперед, халатність батьків, які не звертають уваги на перші ознаки хвороби чи відправляють дітей раніше покладеного часу в колектив. Щоб не допустити епідемій, при виникненні підозрілих симптомів, дитину необхідно негайно ізолювати і звернутися до лікаря. Щоб вчасно розпізнати хворобу, розглянемо детально ознаки скарлатини.

Симптоми скарлатини у дитини

Опинившись в організмі, бактерія осідає зазвичай на мигдалинах в горлі і починає розмножуватися, при цьому виділяючи великі порції ерітротоксина. Інкубаційний період скарлатини може тривати від одних до дванадцяти діб. Найчастіше він обмежується термінами від 2 до 7 днів. Його тривалість багато в чому залежить від загального стану дитини на момент зараження — наявності застуди, переохолодження, хвороб верхніх дихальних шляхів, стану імунітету і т.п. Крім цього на тривалість інкубаційного періоду може ще впливати прийом ліків, точніше антибактеріальних препаратів, які можуть продовжити його на два і більше тижнів.

Дана хвороба практично завжди починається гостро, з істотного підвищення температури і болю в горлі. Перші ознаки скарлатини дуже нагадують ознаки ангіни. Дана хвороба супроводжується загальним вираженим нездужанням, болем при ковтанні, головними болями, відчуттям печіння в горлі, утрудненим ковтанням, фарбуванням м’якого піднебіння в насичений яскраво-червоний колір, збільшенням мигдаликів, утворенням на них нальоту, іноді гнійників. Під нижньою щелепою можуть опухати залози, у зв’язку з чим хворому стає боляче відкривати рот.

Практично завжди при скарлатині виникає блювота, іноді можуть з’являтися болі в животі, судоми і жар.

Інші характерні симптоми скарлатини у дітей — це висипання. Висип з’являється приблизно через дванадцять годин після початку захворювання, вона є реакцією на ерітротоксин. При цьому загальний колір шкірних покривів стає червонуватим, а самі висипання являють собою маленькі червоні крапочки, що мають більш темний червоний відтінок, ніж загальний фон. Така висип швидко поширюється по тілу, особливо виражена вона в областях згину кінцівок і на боках тулуба. Примітно, що вона не зачіпає носогубний трикутник. Він залишається світлим і, звичайно, сильно виділяється на тлі всипаного висипом тіла і яскраво-червоних щік.

Під час скарлатини шкірні покриви стають дуже сухими і шорсткими. Язик стає яскраво-червоним, на його поверхні спостерігаються різко збільшені сосочки.

Читайте також: Продукти багаті на йод для забезпечення нормальної роботи щитовидки

Висип може триматися до двох-п’яти діб, після цього він починає бліднути, паралельно відбувається зниження температури тіла. До кінця першої або ж початку другого тижня захворювання, звичайно шкіра починає лущитися, спочатку на обличчі, після на тулубі, стопах і кистях.

Якщо зараження інфекцією сталося через ранку на шкірі, будуть спостерігатися всі вищеперелічені симптоми скарлатини, крім симптомів схожих з ангіною (болю в горлі, збільшення мигдаликів, болі при ковтанні і т.п.).

Скарлатина може протікати в трьох формах — важкій, середній і легкій. Залежно від них можуть змінюватися і терміни одужання.

Сьогодні скарлатина найбільш часто проходить у легкій формі. При цьому всі основні симптоми виражені слабо і зазвичай зникають до п’ятого дня хвороби. Середня форма відрізняється більшою виразністю всіх проявів хвороби, в цьому випадку гарячковий період тривати до семи днів. В даний час важка форма скарлатини зустрічається вкрай рідко. Вона має яскраво виражені симптоми і часто призводить до ускладнень.

Ускладнення скарлатини можуть бути наступними:

  • ушкодження нирок;
  • ревматизм;
  • отит;
  • синусит;
  • артрит.

Вони можуть з’являтися як на ранніх, так і на пізніх термінах захворювання, а також після нього. Сьогодні скарлатина вважається небезпечною хворобою ще й через розвиток ускладнень, здатних виникати при будь-якій формі захворювання. Вони бувають гнійними і алергічними. Перші частіше трапляються у маленьких дітей, з ослабленим попередніми хворобами здоров’ям. Алергічні (артрити, нефрити) зазвичай приєднуються до скарлатині на 2-3 тижні. Найчастіше вони розвиваються у старших дітей. Звести до мінімуму ймовірність ускладнень допоможе своєчасне лікування та режим.

Лікування скарлатини

Стрептококи вельми чутливі до антибіотиків, тому основне лікування скарлатини у дітей проходить за допомогою антибактеріальних препаратів. Найчастіше для цього використовуються засоби на основі пеніциліну або його аналогів, при непереносимості даної речовини можуть застосовуватися макроліди, у важких випадках — цефалоспорини.

Зазвичай вже через добу або навіть менше після початку прийому антибіотиків стан хворого помітно поліпшується. Дуже важливо навіть при нормалізації самопочуття не припиняти лікування антибактеріальними препаратами (зазвичай воно проходить 5-6 днів). Якщо ж прийом антибіотиків перервати до завершення рекомендованого курсу, ймовірність розвитку ускладнень дуже виростає.

Читайте також: Як зміцнити нігті? – Ефективні народні засоби

Через те, що стрептококом виділяється багато токсинів, дітям часто призначають протиалергічні засоби. Для зниження температури рекомендується використовувати засоби на основі парацетамолу або ібупрофену. Маленьким діткам можна пропонувати сиропи або ставити свічки. Також може бути призначений вітамін С і препарати кальцію.

Для полегшення симптомів ангіни можна використовувати місцеве лікування — полоскання розчином фурациліну або лікарських трав.

Середні і легкі форми хвороби останнім часом лікуються в домашніх умовах, дітей з ними госпіталізують вкрай рідко. Хворою дитиною повинен дотримуватися постільного режиму не менше п’яти днів. У період загострень дітям рекомендується давати переважно потерту рідку і напіврідку їжу, що має комфортну температуру (їжа не повинна бути ні холодної, ні гарячої). Щоб швидше вивести з організму токсини дитині потрібно більше пити, норма рідини повинна визначатися індивідуально виходячи з ваги малюка. Після того, як симптоми вщухнуть можна починати поступовий перехід до звичного харчування.

Повністю ізолювати дитину необхідно не менше ніж на десять днів. Після, можна виводити на нетривалі прогулянки. Але при цьому необхідно звести до мінімуму спілкування з оточуючими, особливо іншими дітьми. Це пов’язано з тим, що для тих хто вже переніс скарлатину повторний контакт з бактерією стрептокока становить серйозну небезпеку — ускладнення і алергічні захворювання. З початку хвороби і до тісного контакту з іншими дітьми повинно пройти не менше трьох тижнів, тільки після цього часу дитина може піти в школу або дитсадок.

При своєчасному і правильному лікуванні, майже всі діти без проблем одужують, і у них не розвивається жодних ускладнень.

Читайте також: Шкідлива їжа для волосся

Дуже обережно слід ставитися до всіляких «бабусиних» способів лікування. Народні засоби від скарлатини малоефективні, а іноді можуть бути навіть шкідливі. Єдине, що з них можна використовувати без побоювання, це настої ромашки, шавлії, календули, а краще збір цих трав, для полоскання горла. Крім цього, можете запропонувати дитині липовий чай.

Профілактика скарлатини

На жаль, у повсякденному житті неможливо повністю захиститися від інфекцій, що викликають скарлатину. Шанси захворіти нею найбільш високі у діток, що мають знижений імунітет і анемію, які відчувають нестачу вітамінів, а також схильних надмірним навантаженням і стресів. У зв’язку з цим краща профілактика скарлатини у дітей — це збалансоване харчування, загартовування і повноцінний відпочинок. Крім цього, щоб звести до мінімуму ймовірність розвитку скарлатини, слід своєчасно і повністю лікувати ангіни.

Профілактика скарлатини при контакті з людину, що не хворіла даним захворюванням, полягає в частому миття рук і використанні хворим окремого посуду і предметів особистої гігієни. Для зниження до мінімуму ризику розповсюдження захворювання хворого рекомендується помістити в окрему кімнату і проводити в ній регулярні провітрювання і дезинфекцію. Для додаткового захисту від інфекції, здорові члени сім’ї можуть ходити в масках.

Оцініть статтю