Чому буває соромно?

Чому буває соромно? Це цікаво

Почуття сорому — не дуже комфортне і приємне. Ще гірше, коли життя нам отруює не істина, а помилковий сором. Як його розпізнати?

Почуття сорому — це своєрідний регулятор нашої поведінки. Саме по відчуттях «соромно — не соромно» ми можемо визначити, чи вписується наша поведінка в норми соціуму, в якому ми живемо. Скажімо, ходити голою по вулиці — соромно, бо це ображає суспільну мораль. Ображати людей похилого віку — соромно, бо слабких і немічних не можна утискати. Можна сказати, що сором відіграє позитивну роль у спілкуванні між людьми. Звичайно, якщо він не помилковий.

Як зрозуміти, що сором — помилковий?

Якщо ви виявляєте, що вас охоплює сором за такі речі, які оточують роблять без всяких проблем і наслідків, подумайте: можливо, це помилковий сором? Наприклад, вам соромно висловити свою точку зору: раптом засміють? Або надіти плаття з декольте: раптом хтось вважатиме це викликає? Або зробити зауваження хаму: раптом він відповість ще більш грубо?

Помилковий сором заважає нам самовиражатися, за ним завжди стоїть наш страх.

Як звільнитися від помилкового сорому?

Задайте собі просте запитання: «Допомагає чи заважає мені це почуття?» Відповівши собі на нього, ви відразу ж зрозумієте, помилковий ваш сором чи істинний.

Проаналізуйте, як часто помилковий сором плутав ваші плани і порушував внутрішній спокій. Наприклад, вам здалося незручним висловити свою ідею шефу, а ваш колега безсоромно її собі привласнив. Чи стали ви від цього успішніше або щасливішими? Напевно — ні.

Домовтеся самі з собою, що відтепер ви перестанете себе засуджувати за такі вчинки. Знайдіть вагому причину, по якій відтепер ви будете пишатися тим, чого раніше соромилися: сміливістю, неординарністю, винахідливістю. Скажіть самі собі: «Мені абсолютно нема чого соромитися, я таки й же, як і решта людей. А всі люди недосконалі».

Відрепетируйте у своїй уяві ситуації, в яких ви відтепер будете вести себе не так, як раніше. І спробуйте закріпити свій новий емоційний стан.

Відстежуйте своє почуття сорому, і коли воно з’являється, опрацьовуйте його: чому воно виникло? Про що воно говорить? Як варто поводитися в подібних ситуаціях? Поступово ви навчитеся розрізняти помилковий і істинний сором.

Оцініть статтю