Дерматит у дитини: типи захворювання, причини, профілактика

Дерматит у дитини Здоров'я

Однією з поширених проблем у маленьких дітей, з якою стикаються батьки – це дерматит на ніжній дитячій шкірі – дрібні висипання, почервоніння, лущення.

Дерматит – це захворювання, яке, перш за все, супроводжується запальним процесом. Шкіра дитини дуже ніжна і навіть саме мінімальний вплив подразника може спричинити за собою неприємні наслідки. Це шкірне захворювання досить поширене серед маленьких дітей, тому батькам варто уважно доглядати за дитиною. Причиною дерматиту у дитини може виступити що завгодно: продуки харчування (навіть під час грудного вигодовування їжа, яку спожила годуючи грудьми мама), піт (коли шкіра дитина запарюється), певний вид тканини одягу, і т. д. Залежно від причини, дерматит може протікати в різній формі і виявлятися на різних ділянках тіла малюка.

Відповідно розрізняють кілька видів дерматиту, залежно від причини його виникнення: контактний, атопічний, себорейний.

Контактний дерматит. Пеленковий дерматит

Шкіра немовлят в кілька разів є тоншою від шкіри дорослої людини, вона не має добре розвиненої захисної функції, а народжується маля повністю стерильним. Ознайомлюючись з новими бактеріями після народження, з новими дотиками, шкіра дитини часто реагує на них.

Контактний дерматит є шкірним захворюванням, яке появляється під дією зовнішнімніх подразників.

Читайте також: Як позбутися розтяжок на шкірі?

Фактором розвитку хвороби може стати незручний одяг з тугими резинками, швами, етикетками, одяг із синтетичних матерів, у якому шкіра дитини «не дихає», також використання неякісних порошків для прання, ополіскував, які викликають подразнення ніжної шкіри.  При контакті зі шкірою такий одяг, швидше за все, викличе подразнення і почервоніння, спричинить дискомфорт дитині. Важливо якомога швидше виключити контакт з подразником при виявленні цих симптомів та прийняти міри для заспокоєння шкіри малюка.

Корисна порада мамам: купуйте одяг тільки з натуральних матеріалів, одяг потрібно прати гіпоалергенними засобами, дитячим милом та прасувати з двох сторін. Для немовлят одяг має бути без внутрішніх швів, металевих ґудзиків, а етикетки варто забрати, оскільки вони часто натирають шкіру.

Основним симптомом контактного дерматиту є почервоніння шкіри в певній ділянці. Якщо на цьому етапі виявити подразник і виключити його, то лікування не буде потрібно. При гострому або тривалому впливі подразника може з’явитися свербіж, печіння, пухирці і необхідне буде лікування протизапальними препаратами, можливо з вмістом антибіотиків для зовнішнього застосування.

Одним з видів контактного дерматиту є пеленковий дерматит, або ж попрілості. Як правило він появляється у паховій зоні, на складочках на руках, ногах, на сідничках. Це місця, які контактують з підгузником, часто потіють, натираються.

Щоб уникнути пеленкового дерматиту, потрібно:

  • Немовлятам часто міняти підгузник (не рідше раз на 4 години);
  • Підгузник потрібно підбирати відповідного розміру, щоб він ніде не передавлював дитину, щоб був виготовлений з якісних матеріалів. Добре використовувати спеціальні креми під підгузник.
  • Кілька разів на день робити повітряні ванни для дитини – роздягнути, зняти підгузник і дати 10-15 хв шкірі дитини подихати;
  • Кожного дня дитину потрібно купати. Вода змиває піт, освіжає шкіру, приносить дитині задоволення.
  • Інколи подразнення на шкірі появляються від дитячої косметики (мила, гелю, олійки). Тому при купівлі засобів по догляду потрібно ознайомлюватися з їхнім складом, а до 6 місяців дитину можна купати без мила у відварі ромашки.
  • Після зміни підгузника варто також підмивати сіднички дитині, змити з них залишки сечі чи калу, насухо витерти серветками.

Себорейний дерматит (поява лусочок на голові у дитини)

Не менш поширеним різновидом дерматиту у дітей є себорейний дерматит. Згідно зі статистикою, це захворювання спостерігається майже у 30% малюків. Фахівці відзначають зовнішню схожість симптомів контактного і себорейного дерматитів. Але якщо причиною першого виду є контакт із зовнішнім подразником, то при себорейному дерматиті головний збудник хвороби знаходиться всередині організму дитини.

Себорейний дерматит

Захворювання провокується грибом Malassezia furfur – мікроорганізм, який існує в організмі практично кожної людини. Але якщо імунітет дорослої людини в стані стримувати розмноження цього гриба, то поки слабка імунна система малюка не може йому протистояти.

Першим симптомом є поява гнейсу (даний тип дерматиту) – скоринки жовтуватого кольору на волосистій частині голови дитини та на бровах. Їх появу спричиняє також активна робота сальних залоз. Деякі фахівці також говорять про генетичну схильність, як про одну з причин захворювання. Тобто про схильність до підвищеної чутливості та підвищеної алергічної активності.

Читайте також: Діатез у дитини: причини, симптоми, лікування

Спочатку гнейс проявляється на волосистій частині голови, але потім може перекинутися на лоб, щоки, вушні раковини, а також шкірні складки. На відміну від контактного дерматиту, що утворилися скоринки не викликають свербіння і хворобливих відчуттів у дитини.

Атопічний дерматит

Найважчою формою дерматиту вважається атопічний дерматит – захворювання, яке може розвинутися внаслідок тривалого діатезу.

Лікарі не визначають діатез як окрему хворобу, це скоріш схильність до різного роду алергічних захворювань. Тому поява діатезу у дитини – ця перший крок до розвитку атопічного дерматиту.

Незважаючи на що, цей вид дерматиту є найважчим і складно стерпним, з кожним роком все більше діток ним хворіють. Атопічний дерматит носить хронічний характер, що значно ускладнює його лікування. У деяких малюків він проявляється ще на першому році життя, і проходить тільки в підлітковому віці. У дуже рідкісних випадках це захворювання залишається на все життя.

Атопічний дерматит – це своєрідна алергічна реакція. В організмі дитини відбувається бурхлива реакція на який-небудь алерген. Надмірна вироблення гормону гістаміну запускає ланцюгову реакцію: вироблення антитіл, як наслідок запальний процес, який на тілі проявляється у вигляді набряків, висипу і почервоніння, і нерідко запаленням слизових оболонок.

Якщо негайно не почати лікування алергії, з часом вона перейде в важчу форму – атопічний дерматит.

Основним симптомом цього захворювання є сухість шкіри. У деяких випадках шкіра стає настільки пересушеною, на ній утворюються тріщини, що, звичайно ж, викликає неприємні відчуття у дітей. Також захворювання супроводжується почервонінням, висипами і свербінням.

У будь-якому випадку, при появі у вашої дитини вищеперелічених симптомів рекомендуємо негайно звернутися до лікаря. Чим швидше буде визначено діагноз, тим швидше і ефективніше буде лікування.

Читайте також: Лікування дитячої застуди народними методами

Оскільки атопічний дерматит – це наслідок алергічної реакції, необхідно визначити конкретний алерген, який спричинив цю реакцію. Можливо це продукт харчування, можливо певний препарат, харчові добавки.

Профілактика дерматитів у дитини

Попередити появу будь-якого дерматиту не завжди можна, проте методи зниження ризику є і вони доволі прості.

Профілактитка дерматиту у дітей

Головним засобом захисту від більшості хвороб є грудне молоко. Фахівці рекомендують продовжувати грудне вигодовування якомога довше. Відомо, що з грудним молоком дитина отримує всі необхідні вітаміни і мінерали для здорового розвитку. Разом з корисними речовинами з організму матері малюк отримує антитіла, які беруть участь у формуванні імунної системи. Проте годуючим мамам варто притримуватись певної дієти харчування і виключити продукти, які часто викликають алергічні реакції, вживати їх з обережністю.

Як ми уже зазначали вище – дотримання правил гігієни є профілактикою контактного дерматиту. Прасовані дитячі речі з натуральних тканин, щоденні водні процедури – запорука здорової дитячої шкіри.

Читайте також: Ацетон у сечі у дитини: виявлення, можливі причини, застереження та лікування

Але не варто старатися з очисними засобами, мило і гелі часто пересушують ніжну шкіру малюка.

Прекрасним натуральним засобом, який очищає і заспокоює шкіру дитини – це відвар з ромашки, вона має протизапальний ефект. Після купання корисно також проводити повітряні ванни.

Дуже часто алергічну реакцію викликає пил. Тому в домі потрібно постійно робити вологе прибирання.

Не менш важливу роль в профілактиці дерматиту грає температура в приміщенні. Найбільш комфортною і оптимальною вважається від 19 до 22 градусів. У деяких випадках у дитини може проявлятися алергія на холод або на спеку, тому потрібно стежити за температурними змінами і реакцією малюка. Взимку захищати відкриті ділянки шкіри захисними жирними кремами, а влітку – захисними від ультрафіолетових сонячних променів.

Також не потрібно немовлят одягати як капустину. Їй насправді буває дуже жарко, через те стає неспокійною, виникають попрілості. На немовляткові має бути тільки на одну річ більше в одязі, ніж на дорослому.

Оцініть статтю