Чому я всіх критикую?

Чому я всіх критикую? Психологія та відносини

Світ не є ідеальним. І деякі люди дуже гостро реагують на це. Вони хочуть справедливості і якщо бачать як хтось робить неправильно, починають втручатися в ситуацію, що склалася. Вони так роблять, бо почуваються безпорадними. І посилюють своє становище, адже результатом такої поведінки стає самотність. Чому так відбувається і що із цим робити?

Можливі причини

Людина боїться засудження.

Тут йдеться про проекцію, коли один критикує іншого за те, що недосконало в ньому самому. Людина турбується, що за ці якості її відкинуто, і намагається захиститися від осуду за рахунок критичної оцінки оточуючих людей. Достатньо згадати цитату з твору Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»:

Чим розбещена якась доросла школярка, чим менше в ній релігійного почуття, тим побожніше, довша і суворіша мораль її класних творів.

Подібне відбувається й у реальному житті.

Перфекціонізм.

Ті, хто прагне досконалості, незадоволений собою і оточуючими, теж схильні критикувати всіх і вся. Такі люди вселяють іншим почуття провини. Це негативний перфекціонізм. На щастя, є і позитивний, який полягає у прагненні людини вдосконалювати себе та світ навколо.

Занижена самооцінка.

Ця проблема найчастіше родом із дитинства. Постійні претензії від батьків ведуть людину до невпевненості у собі. Подорослішавши, він починає пред’являти такі ж вимоги до оточуючих.

Вікова криза.

А саме – криза середнього віку. У цей час людина починає переосмислювати себе і шукати нові орієнтири. Він згадує свої досягнення і іноді розчаровується у собі. Самооцінка падає і він несвідомо втішає себе, критикуючи інших. Тим самим людина каже собі, що вона не єдиний невдаха в цьому світі. До речі, це може бути особистість, що цілком відбулася, просто недооцінює свої досягнення.

Як вчинити завзятому критику?

Для позбавлення від звички постійно засуджувати оточуючих необхідно зробити 3 важливі кроки.

Звернути увагу на минулі образи.

Якщо людина часто страждала від критики, їй варто проаналізувати, чому вона виникала та ображала її. Таким чином, вдасться з’ясувати причини претензій до людей, у т.ч. і до себе.

Навчитися відкривати душу іншим.

Для цього потрібно вміти слухати оточуючих, розвивати емпатію. Це вимагає зусиль, але завдяки регулярним тренуванням вдасться виховати в собі толерантність, яка необхідна для повноцінної соціальної взаємодії.

Визнавати власні промахи.

Помилятися властиво кожному. Але не всі можуть це прийняти, тому виникає прагнення бути правим абсолютно в усьому. Але таких людей просто немає. Ті, хто цей факт заперечує, не є зрілою особистістю. Вирішити таку проблему допоможуть спеціальні психологічні тренінги.

Важливо усвідомити, що своєю критикою людина цілиться у себе, а чи не в інших. Слід лояльніше ставитися до оточуючих людей, і тоді ви не залишитеся на самоті наодинці зі своєю жовчю.

Оцініть статтю