Що таке прикраси з родієвим покриттям і як за ними доглядати?

Прикраси з родієвим покриттям Корисні поради

На жаль, прикраси з білого золота в реальності зовсім не такі яскраві і білі, як хотілося б, а поліроване срібло з часом окислюється і чорніє. Знайомий усім сліпучий блиск і сяйво ювелірних виробів – це заслуга родієвого покриття, про що більшість людей навіть не здогадується.

Родій – дорогоцінний і самий блискучий метал платинової групи. При цьому він біліший і твердіший за платину і в кілька разів дорожчий ніж золото. У ювелірному виробництві родій використовують для додання особливого сяйва і зносостійкості прикрасам.

Родієве покриття товщиною в кілька мікронів наносять гальванічним способом. Ця процедура трохи підвищує вартість виробу, але витрачена сума повертається сторицею: ваші улюблені прикраси протягом декількох років не дряпаються і не стираються, зберігаючи розкішний вигляд.

Родієве покриття буває не тільки білим

Насправді родій має схожий з алюмінієм блакитно-білий відтінок. Але певними добавками колір можна моделювати. Найпопулярніше і вже майже класичне родієве покриття – біле, хоча існує і фіолетове, і навіть чорне.

Існує думка, що яскраво-біле сяйво притаманне саме білому золоту. Насправді непокритий родієм ювелірний виріб з білого золота виглядає скоріше сірим, аніж білим. А при використанні дешевої лігатури він може мати навіть жовтуватий або рожевий відтінок.

Для додання білизни і сліпучого блиску прикраси покривають родієм, але з часом, як і будь-яке інше покриття, він може стиратися. При тривалому використанні, що особливо стосується кілець, шар родію стоншується і крізь нього проступає справжній відтінок білого золота. Більше того, подряпини на гладкій блискучій поверхні є помітнішими, ніж на класичному жовтому золоті.

При всьому цьому у прикрас з родієвим покриттям завжди залишається козир в рукаві – можливість оновити покриття. Ця процедура недорога, займає близько години і її виконують практично всі ювелірні майстерні. Як часто вона буде потрібна, залежить від площі взаємодії прикраси з тілом, частоти використання і фактури виробів. В середньому цей проміжок становить кілька років, але більш точно сказати неможливо – все залежить від вас. Наприклад, сережки із-за малого контакту з тілом “зносити” в принципі дуже важко.

«Вічне» срібло з родієвим покриттям

Любительки срібних прикрас напевно знають, що цей метал чутливий до зовнішніх факторів. Миючі засоби, косметика, певні ліки, пил і піт – це неповний перелік того, з чим срібло «не дружить» – від чого окислюється і темніє. І якщо в деяких прикрасах чорніння є доречним і наноситься штучно, часто хочеться зберегти саме білизну і сяйво металу. І родій тут – найкращий помічник. Покриття наноситься тим же способом, що і на золоті вироби. При цьому срібні прикраси виблискують не гірше, а білизна і блиск залишаються з вами на десятиліття.

На відміну від срібла, родій не окислюється на повітрі і в воді, не реагує з кислотами, фтором, сірою або хлором. Тонке родієве покриття забезпечує вашому сріблу дзеркальний блиск і захист від окислення на довгі роки.

Як зберегти родій на улюблених прикрасах?

Незважаючи на природну твердість родієве покриття потребує особливого догляду. Щоб його сяйво довше залишалося з вами, дотримуйтеся цих простих правил:

  • не чистіть прикраси будь-якими абразивними засобами або засобами з аміаком;
  • одягайте прикраси тільки після того, як спиртова косметика і парфуми вберуться в шкіру;
  • при можливості уникайте контакту родієвих прикрас з побутовою хімією;
  • знімайте їх перед сном, походом в сауну або спортзал;
  • щоб почистити виріб з родієвим покриттям, промийте його в теплій воді, витріть насухо і відполіруйте спеціальної ювелірною серветкою;
  • раз на кілька років віддавайте прикраси на полірування, повторне покриття родієм і перевіряйте міцність посадки каменів.
Оцініть статтю